Jak fungují antidepresiva?
Tuhle otázku jsem dostávala poměrně často, a tak jsme se začala pídit o tom, jak to vlastně je. Hodně lidí vystraší, když jim psychiatr nebo jejich lékař sdělí, že by pomohlo předepsat antidepresiva. Proč se toho ale všichni tak bojí? Pak existuje druhá skupina lidí, která je toho názoru, že antidepresiva jsou pouze výmysl a na náš mozek působí placebo efekt. Jak to ale je doopravdy?
Všichni určitě víme, že antidepresiva cílí na náš mozek, přesněji řečeno na receptory v mozku. Antidepresiva působením na tyto receptory ovlivňují dostupnost a množství látek, které regulují různé psychické projevy (nálady).
Existuje spousta druhů antidepresiv. Nejčastější dvě skupiny jsou antidepresiva – SSRI a SNRI
Skupina SSRI – Serotonin Selective Reuptake Inhibitor, neboli selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu. Zvyšují množství serotoninu na synapsi (spojení svou neuronů) Léky patřící do této skupiny bývají předepisovány nejčastěji. Předepisují se například na úzkost, posttraumatickou stresovou poruchu, obsedantně kompulzivní poruchu, panickou poruchu a další.
Skupina SNRI – Norepinefrine Reuptake Inhibitor, neboli selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu. Předepisují se na úzkosti, bipolární poruchu, diabetickou neuropatii, sociální fobii, panickou poruchu, chronické bolesti kloubů a svalů a další.
Neurotransmitery jsou chemikálie, které nervové buňky uvolňují, aby „mluvily“ s jinými nervovými buňkami. Neurotransmitery lze také nazývat chemickými posly.
Zpětné vychytávání je proces, při kterém je neurotransmiter reabsorbován zpět do nervové buňky, jakmile stimul prošel. SSRI i SNRI jsou typem inhibitoru zpětného vychytávání, což znamená, že zabraňují reabsorpci neurotransmiteru zpět do nervové buňky, která jej uvolnila. To znamená, že neurotransmiter zůstává po delší dobu v mezeře mezi dvěma nervovými buňkami (mezera se nazývá nervová synapse). Zdroj:drugs.com